Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Czyszczenie skóry, Czym czyścić skórę

Czym czyścić plamy na wyrobach skórzanych?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Sosnowska

spec. działu: Prowadzenie Domu

dodano: 2011-12-09 14:17:54

wyświetleń: 15540

Słowa kluczowe

zobacz również

Wyroby skórzane (buty czy kurtki) są dość drogie, dlatego też warto o nie odpowiednio zadbać.

 

Skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji i uważnego dbania o nią. Warto też przeczytać dokładnie informacje znajdujące się na wszywce lub na kartce dołączonej do ubrania. Dzięki stosowaniu się do tych zasad, skóra nawet po dłuższym użytkowaniu, będzie ładna i zadbana.

Wyroby skórzane

1. Plamy usunąć wodą z amoniakiem.

2. Tłuste plamy najlepiej usunąć stosując odpowiednią papkę (benzyna i mąka kartoflanka).

3. Całość przetrzeć spirytusem denaturatowym.

4. Skórę należy dokładnie natłuścić.

5. Pudełko dobrej pasty do obuwia (w kolorze naszej skóry) z taką samą ilością oleju rycynowego rozpuścić w jednym rondelku, najlepiej na płytce azbestowej, a nie bezpośrednio na palniku.

6. Miękką ściereczką szybko (póki ciepłe) smarować skórę przygotowaną pastą z gliceryną.

7. Zostawić na kilka dni, a po tym czasie wytrzeć filcowym lub wełnianym materiałem.

Szybki sposób na odświeżenie skórzanej odzieży to pocieranie jej wewnętrzną stroną skórki banana, skórką cytryny bądź skórką pomarańczy. Po wyschnięciu trzeba jeszcze wypolerować skórę, najlepiej wełnianą szmatką.

Inny sposób to nacieranie skóry mieszaniną spirytusu denaturowanego i gliceryny (2 łyżki spirytusu i jedna łyżka gliceryny). Potem także należy wypolerować skórę miękką, wełnianą szmatką.

Delikatne zabrudzenia czyści się wilgotną gąbką, zanurzoną uprzednio w ciepłej wodzie. Następnie trzeba wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Plamy:

Plamy z pleśni należy przecierać szmatką zamoczoną w roztworze wody i alkoholu (1:1). Spryskuje się je lakierem do włosów, a potem ściera suchą szmatką. Czasami potrzebna jest jednak wizyta w pralni chemicznej.

Plamy ze smaru czy tłuszczu – najpierw trzeba zebrać pozostały smar, posypać plamę talkiem czy kartoflanką, po co najmniej 4 godzinach trzeba zetrzeć talk.

Plamy z wody - zebrać nadmiar wody, skórę pozostawić do wyschnięcia, ale z dala od źródeł ciepła, po wyschnięciu skórę natłuścić.

Na odbarwienia należy zastosować specjalny spray w kolorze jak najbardziej podobnym do naszego skórzanego ubrania.

 

 

Uwaga:

Do odżywienia skóry można także kupić specjalne preparaty. Ale warto najpierw skorzystać z domowych sposobów, które są podane powyżej.

Zatuszuj plamy z tuszu - sposoby na wyczyszczenie ubrań i nie tylko
Jak czyścić futra?
Jak wyczyścić żelazko?
Sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu
Jak usunąć plamy z wina?
Jak usunąć plamy ze ścian?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.