Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Skarpa w ogrodzie - zagospodarowanie, Ciekawe rozwiązania skarp ogrodowych

Masz skarpę w ogrodzie? Dowiedz się, jak ją zagospodarować!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-12-08 11:28:44

wyświetleń: 9467

Słowa kluczowe

zobacz również

Urozmaicona rzeźba ogrodu to nie lada gratka dla każdego architekta krajobrazu. Szczególnym wyzwaniem stają się różnice poziomów, skarpy itp. Właścicielowi działki skarpa zwykle kojarzy się z problemami, jednak przy pomocy architekta krajobrazu można stworzyć naprawdę ciekawe rozwiązania.

Większe skarpy dobrze jest umacniać murkami oporowymi. Będą one miały funkcję nie tylko umacniającą, ale staną się także oryginalnym elementem ogrodu. Mogą posłużyć jako miejsca wypoczynkowe, ławki oraz wyznaczać miejsca dla roślin. Bardzo naturalnie wyglądają murki kamienne układane bez zaprawy. W tym celu używamy kamieni płaskich, dających się łatwo wpasować. Jednak powyżej 80 cm trzeba już użyć zaprawy cementowej. W przeciwnym razie murek nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Murki oporowe możemy obsadzić roślinnością. Najlepsze będą rośliny zadarniające, o pokroju płożącym.

Najczęściej na skarpach sadzimy roślinność płożącą. Pełni ona funkcję estetyczną oraz wzmacniającą. Polecana są odporne na suszę odmiany jałowców płożących, jałowców sabińskich oraz karłowe gatunki roślin iglastych. Należą do nich: cyprysiki groszkowe, świerki białe, sosny górskie, choiny kanadyjskie. Istnieje też grupa krzewów liściastych idealnych na skarpę. Mowa o: odmianach irgi poziomej, irgi Dammera, trzmielinie Fortune’a, niektórych odmianach berberysów o długich, przewieszających się pędach. Doskonałym przykładem jest Berberys Thunberga „Green Carpet”.

W przypadku dużego nachylenia skarpy, gdzie posadzenie roślinności będzie dość trudne, zaleca się układać tzw. geokraty. Mają one za zadanie zabezpieczyć grunt przed skutkami erozji oraz wzmocnić słabe podłoże gruntowe.

Bardzo ciekawym urozmaiceniem skarpy są schody. Mogą to być schody kamienne, drewniane, prowadzące do górnej części ogrodu. Mogą to również być schody spełniające rolę siedziska. Z nich będzie rozciągać się widok na cały ogród. Miłośnicy wody w ogrodzie wykorzystują skarpy na kaskady wodne. Odpowiednie ukształtowanie terenu pozwoli stworzyć ciekawe stopnie wodne z użyciem kamieni.

Coraz częściej właściciele terenów z dużymi skarpami decydują się na wykorzystanie ich jako piwniczki, ziemianki. Odpowiednio wzmocniona, może zostać wykorzystana na spiżarnię lub winiarnię. Może służyć również jako doskonałe miejsce wypoczynkowe, które umożliwi skrycie się przed deszczem.

Im bardziej urozmaicona jest rzeźba terenu w ogrodzie, tym większe mamy pole do popisu i przy pomocy projektantów możemy stworzyć naprawdę wspaniały ogród.


Dopasowanie kolorystyczne - jak uzyskać odcienie różu w ogrodzie?
Jak hodować pieczarki w domu?
Ogródek blisko nieba - radzimy, jak założyć zielony dach!
Wybieramy kwiaty wieloletnie do ogrodu
Jak zrobić karmnik?
Grudzień w ogrodzie - jakie prace wykonać w grudniu?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.