Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Juka ogrodowa - sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować jukę?

Juka ogrodowa - sadzenie, uprawa, przesadzanie

Informacje o poradzie

Wszyscy z nas doskonale znamy jukkę środkowo-kalifornijską. W związku z jej oryginalnym wyglądem architekci zieleni często wykorzystują ją w swych projektach. Najefektowniej wygląda połączona z fatsją lub wielkolistnym bluszczem. Jest to również roślina, która doskonale odnajdzie się w bardziej tradycyjnym ogrodzie, czy też w dużym terakotowym pojemniku.

Szczególnie efektowne ulistnienie oraz pędy z kwiatami dodadzą uroku pozostałym nasadzeniom w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że roślina ta wymaga naszej dużej cierpliwości oraz odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre gatunki mają bardzo ostro zakończone liście - lepiej ich unikać, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie często bawią się dzieci.

Główną wartością ozdobną jukki są jej zimozielone liście, przypominające swym wyglądem miecz. Mają kolor zielony lub niebieskozielony, wyrastają z dużej rozety. W ciepłe lata roślinę dekorują długie pędy kwiatostanowe, na szczycie których znajdują się białe kwiaty.

Pielęgnacja jukki

Jukkę należy sadzić na stanowisku w pełnym słońcu, najlepiej z osłoną od zimnych i porywistych wiatrów. Urośnie nam prawie na każdym rodzaju gleby, jeżeli jednak chcemy się cieszyć dużym i pięknym okazem, unikajmy gleb ciężkich, mokrych, a zwłaszcza zimnych. Jest to gatunek mało mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę jedynie do -10 stopni Celsjusza. Zatem na zimę, dobrze jest roślinę wysadzić z gruntu i pozwolić jej przezimować w domowych warunkach. W sezonie jesiennym oraz wczesną wiosną rozłóżmy pod jukką warstwę ściółki (może to być kompost, torf lub kora dekoracyjna; jeżeli mamy w swym ogrodzie iglaka, użyjmy jego opadłych igieł). Pod rośliny znajdujące się w pojemnikach zastosujmy nawóz wieloskładnikowy (może być ten sam, który stosujemy do róż), zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Jukkę rozmnaża się najlepiej przez podział. Możemy również na wiosnę oddzielić kilka odrostów. Najpierw wykopujemy całą roślinę, następnie od rośliny matecznej oddzielamy młode sadzonki. Powstałe po tym zabiegu rany -  tak samo na głównej roślinie, jak i na nowo powstałych sadzonkach - zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Jest to konieczne, ponieważ to właśnie w tych miejscach mogą rozwijać się choroby. Sadzonki umieszczamy bezpośrednio w podłożu. Czystym i odkażonym sekatorem lub ostrym nożem przycinamy im liście. W ten sposób rośliny szybciej i łatwiej się przyjmą i ukorzenią.

Pasjonaci lubią również rozmnażać jukę z nasion, jednak wyniki tego mogą być trudne do przewidzenia, a roślinki rzadko kiedy są tak samo ładne jak te wcześniej wyselekcjonowane.

Jukki to rośliny odporne na choroby.

Odmiany zalecane do ogrodu:

Yucca filamentosa ‘Bright Edge’
Yucca filamentosa ‘Variegata’
Yucca flaccid ‘Golden Sword’
Yucca gloriosa
Yucca gloriosa ‘Variegata’

Agrest w naszym ogrodzie - jak go uprawiać?
Jak odgrodzić się od sąsiadów, czyli - sadzimy żywopłot!
Jak pielęgnować winobluszcz?
Jak zaprojektować kolorowy ogród jesienny?
Drzewa w naszym ogrodzie - jodła koreańska
Wybieramy do naszych ogrodów rośliny dwuletnie - wskazówki!
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.