Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Róże ogrodowe - sadzenie, pielęgnacja, przesadzanie , Uprawa róż ogrodowych

Jak uprawiać róże pnące?

Róże są królowymi naszego ogrodu. Odpowiednia ich pielęgnacja sprawi, że będą obficie i pięknie kwitły aż do wiosny. Oto kilka cennych wskazówek jak postępować z różami ogrodowymi.

Jak sadzimy?

Róże możemy sadzić zarówno wiosną i jesienią. Te, które sprzedawane są w pojemnikach możemy również sadzić latem.

Pamiętajmy, że róże najlepiej rosną w podłożu piaszczysto-gliniastym, z dużą zawartością próchnicy, na stanowiskach słonecznych. Pamiętajmy jednak to tym, że u krzewów o ciemnych kwiatach, wystawione silne działanie słońca, może grozić poparzenie. Zatem przy południowej ścianie budynku radzę sadzić odmiany o kwiatach jasnych. Nie sadźmy róż w cieniu przy północnych ścianach i pod koronami drzew, unikajmy również miejsc gdzie często wieje wiatr np. przy narożnych częściach budynku oraz na glebach ciężkich i wilgotnych. Zanim rozpoczniemy sadzenie róż, najpierw wmusimy odpowiednio przygotować podłoże pod nie. Glebę przekopujemy i nawozimy nawozem dla róż, możemy również posłużyć się Superfosfatem w ilości  0,5 kg/m2  lub przekompostowanym obornikiem. Po odczekaniu dwóch tygodni możemy przystąpić do sadzenia krzewów. Na początek usuwamy wszystkie uszkodzone korzenie, a zdrowe skracamy do długości ok. 20-25cm. Przed posadzeniem, powinniśmy również przez cały dzień moczyć róże w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Na dnie wykopanego dołka usypujemy kopczyk z urodzajnej ziemi, na nim rozkładamy korzenie rośliny. Wokół krzewu również usypujemy kopczyk (ok. 20cm), który będzie stanowił ochroną dla korzeni.

Jak przygotować krzewy na zimę?

Jesienią usuwamy wszystkie suche i chore pędy oraz opadłe liście. Gdy temperatura wynosi poniżej 5o C, osłaniamy róże przed niskimi temperaturami jak również przed gwałtownymi zmianami pogodowymi.

Róże wielo- i wielkokwiatowe oraz miniaturowe obsypujemy ziemią u nasady, pędy okrywamy gałązkami jedliny. Róże pienne przyginamy do ziemi i przysypujemy. Możemy również otulić pędy matami słomianymi. W przypadku róż pnących, również obsypujemy krzew u nasady ziemią, a pędy odczepiamy od podpór, przyginamy i osłaniamy matami słomianymi. Rośliny rosnące w pojemnikach możemy albo zakopać pojemnik w ziemi i usypać kopczyk u nasady albo owinąć wraz z pojemnikiem matami słomianymi. Róże okrywowe oraz dzikie nie wymagają osłon.

W marcu ewentualnie z początkiem kwietnia, zaraz po ustąpieniu mrozów zdejmujemy osłony: najpierw na pędach, a po kilku dniach możemy rozgarnąć kopczyki. Najlepiej jeżeli będziemy to robić w dni pochmurne, ale nie deszczowe.

Cięcie

Jednym z ważniejszych zabiegów przy pielęgnacji róż jest ich cięcie. Wykonujemy je wiosną, około dwóch tygodni po zdjęciu osłon, wskazówką, że możemy przystąpić do zabiegu są nabrzmiałe pąki. Usuwamy pędy najstarsze, suche, chore i słabe. Dodatkowo pędy u krzewów miniaturowych skracamy o połowę, pnącym pozostawimy najwyżej 6 najsilniejszych pędów. Różom piennym, szczepionym na pniu przycinamy wszystkie pędy o długość 20cm, natomiast wielko- i wielokwiatowym przycinamy pędy nad 5-6 pąkiem.


Pomidory - sadzenie i uprawa
Papryka - sadzenie i uprawa
Jak przygotować ziołowy kobierzec zamiast trawnika?
Jak sadzić i uprawiać maciejkę?
Rośliny wrzosowate - jak je uprawiać?
Jak samodzielnie zaprojektować ogród?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.