Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Ogórki gruntowe – sadzenie, uprawa, Jak uprawiać ogórki gruntowe

Jak uprawiać ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe są roślinami jednorocznymi. Owoce ogórka są bardzo popularne w przetwórstwie. Ich wartość pokarmowa jest niewielka, jednak zawierają w sobie bardzo dużo cennych związków mineralnych.

Ogórki mają bardzo duże wymagania glebowe i klimatyczne. Pod ich uprawę wybieramy stanowisko na wystawie południowej, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Dobrze jest również stosować osłony z wyższych roślin, takich jak np. słoneczniki lub kukurydza.  Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta. Nieodpowiednie jest podłoże zlewne lub lekkie, ciężkie, o małej zawartości próchnicy i mało przepuszczalne. Ponieważ ogórki posiadają bardzo płytki i przy tym bardzo delikatny system korzeniowy, wymagają dużej ilości wody. Powinniśmy je nawadniać średnio co 4-6 dni niewielkimi dawkami i tylko w godzinach porannych. Ponieważ rośliny te wymagają odpowiedniego stanowiska, należy rok przed ich posadzeniem zasilić grunt obornikiem. Nie uprawiamy ich po sobie częściej niż 3-5 lat. Możemy również zastosować przedplon, odpowiednie do tego celu będą: fasola, groch, wczesna kapusta, zboża, ziemniaki, lucerna, koniczyna, ewentualnie mieszanka roślin motylkowych, przyorana w okresie jesiennym.

 

Uprawa ogórka gruntowegoŹródło: sxc.hu

Ogórki nie znoszą kiedy ich podłoże jest zakwaszone. Najlepiej jest zastosować nawóz wapienny. W zależności od kwasowości gleby stosujemy go w dawce od 1 do 2,5 t/ ha, aż doprowadzimy odczyn podłoża do obojętnego (pH 6,2- 7,2).  Żeby dobrze przygotować podłoże, należy je również poddać włókowaniu, kultywatorowaniu oraz bronowaniu. Jeżeli nie mamy dostępu do odpowiedniego sprzętu lub nasza uprawa jest niewielka, możemy się posłużyć zwykłym szpadlem i grabiami.

Jak siejemy?

Dobrze przygotowana gleba gwarantuje szybki i równomierny wzrost roślin. Przesądza to w dużej mierze o jakości uprawy. Ogórki siejemy w pierwszej połowie maja, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków. Podczas siewu gleba powinna być wilgotna, a jej temperatura powinna wynosić około 12oC. Nasionka umieszczamy na głębokości około 1,5-3 cm. Najczęściej wysiewamy około 2-4 kg nasion na hektar.

Przed siewem nasiona należy odpowiednio zaprawić. Pojedyncze rzędy uprawy powinny być oddalone od siebie o 90 do 150 cm, w uprawie podwójnej ustalamy odległość 60-70 cm. Rośliny powinny rosnąć obok siebie co 10-15 cm.

 


Jak przygotować ziołowy kobierzec zamiast trawnika?
Poradnik działkowicza - sprawdź, jak prowadzić działkę!
Jak zaplanować mało wymagający ogród?
Jak uprawiać borówkę amerykańską?
Maj w ogrodzie - jakie prace wykonywać w maju?
Jak samodzielnie zaprojektować ogród?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.