Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Sadzenie kwiatów cebulowych na wiosnę, Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Jak sadzić kwiaty cebulowe na wiosnę?

Informacje o poradzie

Podczas urządzania ogrodu, nie możemy zapomnieć o „roślinach cebulowych”. Pod ta nazwą nie kryją się jedynie okazy z cebulką pod ziemią, ale również wszystkie kłącza i bulwy. W sklepach ogrodniczych, wybór ich jest naprawdę rozmaity, zatem każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Termin sadzenia roślin cebulowych związany jest tak naprawdę z ich naturalnym rytmem wegetacyjnym oraz z temperaturą otoczenia. Należy wsadzić roślinę do ziemi, zanim zacznie ona sama wypuszczać korzenie, które są potrzebne do zapewnienia wystarczającej ilości wody podczas kiełkowania. Z roślinami niezimującymi w gruncie, sprawa jest nieskomplikowana: sadzimy je na wiosnę, zazwyczaj pod koniec kwietnia lub z początkiem maja. Sprawa zdecydowanie komplikuje się, kiedy mamy do czynienia z roślinami zimującymi w gruncie. Te, które zachwycać nas będą spektaklem barw na wiosnę sadzimy od sierpnia do wczesnej zimy.

Są to:
arum (Arum italicum),
krokusy właściwe (Crocus),
rannik (Eranthis),
szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris),
szachownica cesarska (Fritillaria imperialis),
lilia biała (Lilium candidum),
narcyzy (Narcissus).
Od sierpnia do października sadzi się m.in.:
wielkokwiatowe przebiśniegi (Galanthus),
hiacynty (Hyacinthus),
lilię bulwkowatą (Lilium bulbiferum),
szafirki (Muscari),
Tulipany (Tulipa)
karłowe narcyzy (Narcissus),
ornitogallum (Ornithogallum),
puszkinię (Puschkinia).
czosnek modry, złocisty i karatawski (Allium cyaneum, moly, karataviense),
cebulicę syberyjską (Scilla sibirica).
W październiku możemy rozpocząć sadzenie:
galtonię (Galtonia),
niektóre mieczyki (Gladiolus communis i palustris –  także w kwietniu),
lilię wspaniałą i tygrysią (Lilium speciosum i tigrinum).

Głębokość na jakiej sadzimy cebule uzależniona jest od ich wielkości. Zazwyczaj głębokość ta jest równa dwóm lub trzem docelowym wysokościom rośliny. Jeżeli mamy do czynienia z glebami lekkimi, może to być nieco głębiej. Odstępy między cebulami powinny wynosić ok. 2-3 szerokości cebuli. Zaleca się również sadzenie cebul po kilka sztuk razem w większym dole, wykopanym za pomocą szpadla. Pamiętajmy, aby nie sadzić roślin symetrycznie ponieważ będzie to wyglądać w sposób nienaturalny. Po wykopaniu dołu pod cebule a przed ich osadzeniem, dobrze jest wymieszać grunt z mączką kostną. Początkujący ogrodnicy mają czasem problem z rozróżnieniem części górnej i dolnej cebuli, w takiej sytuacji najlepiej ułożyć ją na boku. Następnie cebulkę przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając (usuwamy w ten sposób wolne przestrzenie z powietrzem). W ogrodach skalnych, zanim posadzimy cebule najpierw usuńmy wierzchnią warstwę żwiru.

Po posadzeniu, najlepiej pokryć glebę torfem i rozdrobnioną korą dekoracyjną. Taka ściółka ogranicza wzrost chwastów oraz zabezpiecza podłoże przed utratą wilgoci. W przypadku cebul sadzonych jesienią, grubsza warstwa ściółki, zabezpiecza je przed przemarznięciem.

Celem uchronienia roślin przed nornicami i innymi gryzoniami, możemy uprawiać je w ażurowych koszyczkach zakopanych w ziemi. Ponadto, kiedy będziemy wykopywać cebule z gruntu, będziemy mieli pewność, że  wykopaliśmy wszystkie.


Cebula - jak ją uprawiać?
W jaki sposób dobierać kolorystycznie rośliny ogrodowe?
Jak zaprojektować fioletową rabatę w naszym ogrodzie?
Jak sadzić i dbać o magnolię?
Jak przycinać krzewy ozdobne?
Projektowanie ogrodu: jak urządzić ogród dla niesłyszących?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.