Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Lilie - sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować lilie?

Jak sadzić i pielęgnować lilie?

Informacje o poradzie

Lilie przywędrowały do Europy z rejonów wschodnich, głównie z Chin oraz Japonii. Poszczególne odmiany różnią się znacząco między sobą, przez co mogą mieć bardzo duży wachlarz zastosowań w nasadzeniach ogrodowych.

Doskonale prezentują się lilie w towarzystwie roślin jednorocznych oraz bylin. Tworzą idealne sąsiedztwo z funkiami, szałwią czy przegorzanem. Kolejnym miejscem, gdzie lilie właściwie zaprezentują swój urok będzie stanowisko wokół krzewów o kolorystyce brązowo- zielonej. Ponadto odmian miniaturowych możemy użyć do udekorowania naszego ogródka skalnego.


Lilie najlepiej jest sadzić na glebach bogatych w próchnicę, przepuszczalnych i pulchnych. Kwiaty te są bardzo wrażliwe na nadmiar wody w podłożu, zatem jeżeli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka, lilie możemy posadzić na podwyższonym zagonie. Cebule należy posadzić zaraz po zakupieniu, kiedy są jeszcze świeże, na głębokości równej około 2 ½ jej wysokości. Unikamy kupowania cebulek zasuszonych i pomarszczonych. Pamiętajmy, że lilie muszą być regularnie nawożone oraz podlewanie. Jest to bardzo ważne w okresie letnim, kiedy to rośliny kwitną. Korzystnie wpływa również ściółkowanie gleby, za pomocą torfu lub przekompostowanej kory. Ściółka taka pomaga utrzymać stałą wilgotność podłoża oraz odpowiedni jej odczyn, ogranicza również rozwój chwastów i nadmiernemu nagrzewaniu powierzchni gleby. Mieszańce lilii azjatyckich dobrze znoszą nasz klimat i bez problemów mogą zimować w glebie, natomiast mieszańce orientalne wykazują dużą wrażliwość na niskie temperatury, zatem ich cebule należy przechowywać w temperaturze ok. 2 °C w suchym torfie.

Jak rozmnażać?

Lilie rozmnażamy na kilka sposobów, poprzez cebuli powietrzne, cebulki przybyszowe, nasiona, łuski oraz poprzez podział.

Najprościej rozmnaża się gatunki, które tworzą cebuli powietrza w pachwinach liściowych oraz cebulki przybyszowe powstające u podstawy kwitnącego pędu. Cebulki powietrzne zbieramy zawsze pod koniec lata. Jeżeli chcemy pozyskać cebulki przybyszowe, musimy najpierw wykopać całą roślinę i oddzielić cebulkę. Zebrany materiał umieszczamy w doniczce. Podłoże powinno być wilgotne  i gliniasto- piaszczyste. Wierzch przysypujemy żwirem i przechowujemy w niskiej temperaturze. Do sadzenia możemy przystąpić następnej jesieni. Jedną z ważniejszych metod rozmnażania lilii jest również rozmnażanie przez łuski, które odejmujemy na przełomie lata i jesieni. Łuski pobieramy z cebul, które znalazły się w stanie spoczynku.  Następnie obsypujemy pobrany materiał środkiem grzybobójczym i umieszczamy w kuwecie wypełnionej mieszanką torfu, perlitu i grubego pasku. Kuwetę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i regularnie podlewać. Po dwóch tygodniach cebule przenosimy co chłodniejszego miejsca, celem pobudzenia wzrostu liści. Dopiero po roku przebywania w doniczce lilie możemy sadzić w ogrodzie. Możemy również rozmnażać lilie z nasion, jest to jednak zabieg bardzo pracochłonny i długotrwały, z praktycznego punktu widzenia zdecydowanie go odradzam


Prace w ogrodzie - jesień
Juka ogrodowa - sadzenie, uprawa, przesadzanie
Jak pielęgnować niezapominajkę?
Wrzesień w ogrodzie - jakie prace wykonywać we wrześniu?
Jak uprawiać ogórki gruntowe?
Jakie rośliny nadadzą się na skarpę?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.