Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Lawenda – sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować lawendę

Jak pielęgnować lawendę?

Lawenda kojarzy nam się zazwyczaj z prowansalskimi stokami. Jest to roślina, która coraz częściej pojawia się w nasadzeniach ogrodowych. Albowiem, kto mógłby się oprzeć urokowi tych bujnych i fioletowych kwiatów o przyjemnej woni.

Okres kwitnienia tego półkrzewu jest bardzo długi i przypada od czerwca aż do października. Mogłoby się zdawać, że skoro lawenda pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, jest ściśle związana z ciepłym klimatem. Tak naprawdę jest to roślina bardzo odporna na mróz, głównie z racji swych głęboko osadzonych korzeni. Lawenda osiąga wysokość do 50 cm, ma bardzo gęsto rozkrzewiające się pędy, na których znajduje się bujne ulistnienie. Ponieważ należy do grupy roślin tzw. dnia długiego swoje kwitnienie rozpocznie dopiero wtedy, kiedy długość dnia będzie wynosiła kilkanaście godzin.

Sadzenie

Lawendę należy wysiać wczesną wiosną. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i bogatych w wapń. Jednak umiejscowiona w półcieniu również będzie poprawnie rosła, jedynie jej kwiaty będą drobniejsze. Jeżeli jednak chcielibyśmy stworzyć w naszym ogrodzie leśny klimat z udziałem wrzosów i iglaków, zapomnijmy o sadzeniu w ich towarzystwie lawendy. Jest to bowiem roślina, która wyjątkowo źle znosi kwaśne podłoże.  Zanim wysiejemy lub posadzimy lawendę, zadbajmy o odpowiedni drenaż stanowiska, na którym będzie się znajdowała. Ponadto zadbajmy, aby gleba nie była gliniasta. Stanowisko powinno być żyzne, przewiewne i bardzo łatwo nagrzewające się.

Pielęgnacja

Nie przesadzajmy również z podlewaniem. Przelanie lawendy grozi jej przesuszeniem, ponieważ możemy doprowadzić do przegnicia korzeni. Żeby roślina dobrze się rozkrzewiła należy ją co jakiś czas przyciąć. Robimy to jesienią, zaraz po tym jak kwiaty przekwitną. Dzięki takiemu zabiegowi lawenda zachowa swój zwarty i gęsty pokrój. Przed zimą ściółkujemy, możemy to zrobić za pomocą liści, słomy lub trocin. Unikajmy kory i torfu, ponieważ tak, jak już wcześniej wspomniałam, lawenda nie znosi kwaśnego pH podłoża.

Zastosowanie

Lawenda jest idealnym tłem dla róż. Genialnie również sprawdza się posadzona wzdłuż ścieżek, przy drzewach oraz altanach. Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sadzili ją na skalnikach czy skarpach. Lawendowe skarpy wyglądają naprawdę bardzo malowniczo. Jest to również roślina, którą spokojnie możemy uprawiać w pojemnikach oraz donicach na balkonach i tarasach.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale lawenda ma również szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz  świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.


Jak pielęgnować rhododendron?
Prace w ogrodzie - wiosna
Jak pielęgnować niezapominajkę?
Jak pielęgnować trawnik wiosną?
Jak pielęgnować trawnik jesienią?
Jak pielęgnować trawy ozdobne?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.