Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Ogrodzenie z zieleni, Jak odgrodzić się od sąsiadów

Jak odgrodzić się od sąsiadów, czyli - sadzimy żywopłot!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-11-22 14:57:32

wyświetleń: 4961

Słowa kluczowe

zobacz również

Ogrodzenia z zieleni mogą spełniać wiele pożytecznych funkcji. Poza odgrodzeniem od zbyt wścibskich sąsiadów, żywopłoty zapewniają osłonę przed wiatrem i kurzem. Tworzą naturalny ekran akustyczny.

Wrzesień i październik są jednymi z lepszych miesięcy na sadzenie żywopłotów, zwłaszcza z gatunków liściastych. Właśnie wtedy nasze rośliny nie wysychają, bo mają dostateczną ilość wody w glebie. Zdążą się także odpowiednio ukorzenić, by na wiosnę móc wizualnie odbić.

Przed rozpoczęciem sadzenia żywopłotu powinniśmy odpowiednio przygotować glebę. Należy ją przekopać na wysokość 1 lub 2 szpadli. Można dodać także torfu i wymieszać. Przekopanie gleby ułatwi rozwój systemów korzeniowych u sadzonek. Sadzonki w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon. Bardzo często mamy do czynienia z roślinami balotowanymi, które są zdecydowanie tańsze.

Rośliny wysadzamy do dołków lub rowu. Powinny być one dwa razy głębsze i szersze od bryły korzeniowej naszej rośliny. Ziemię do zasypania możemy wymieszać z żyźniejszą lub z kompostem. Po zasypaniu można utworzyć nieckę na wodę. Następnie korujemy obszar wokół roślin. Kora będzie trzymała wilgoć oraz sprawi, że nasz szpaler będzie wyglądał efektowniej. Roślinę obficie podlewamy.

Sadząc rośliny musimy pamiętać o wymaganej odległości między nimi. Są one uzależnione od gatunku, jaki sadzimy. Dla żywopłotów o wysokości 1 m odległości między roślinami powinna ona wynosić ok. 30 cm. Przy wysokości roślin ok. 2 m, na odległości 1 m wysadzamy 2 sadzonki. Rośliny możemy wysadzać w 1 lub 2 rzędach. Posadzenie w dwóch rzędach sadzonek umożliwi nam stworzenie szczelnej ściany. Dobrym sposobem jest rozciągnięcie sznurka na miejscu przyszłego żywopłotu.

Niektóre gatunki, zwłaszcza liściaste będą wymagały cięcia zaraz po posadzeniu. Cięcia na pewno będą zaś wymagały Irga błyszcząca i Ligustr pospolity. Pędy ścinamy ostrym narzędziem, np. sekatorem na wysokości ok. 10 cm. Wyjątkiem są rośliny liściaste zimozielone - tych roślin nie tniemy przez pierwsze 2-3 lata.

Na żywopłot w cieniu polecaną rośliną jest Grab pospolity (Carpinus betulus). Preferuje gleby świeże i żyzne, obojętne lub zasadowe. Doskonale znosi cięcie. Równie dobrze znosi cięcie Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Jest to roślina posiadająca efektowne ciemnozielone i błyszczące liście. Dodatkowo posiada białe kwiaty. Na niesprzyjające warunki najbardziej wytrzymały jest Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Polecaną rośliną jest także Berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Odznacza się on pięknym wybarwieniem liści w kolorze zielonym, czerwonym lub żółtym.


Poradnik działkowicza - sprawdź, jak prowadzić działkę!
Jak prawidłowo przesadzić drzewo?
Masz skarpę w ogrodzie? Dowiedz się, jak ją zagospodarować!
Jak pielęgnować ostrokrzew?
Jak powinno się poprawnie przycinać żywopłot?
Prace w ogrodzie - wiosna
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.