Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Drzewa owocowe – nawożenie, Jak nawozić drzewa owocowe?

Jak nawozić drzewa owocowe - zasady skutecznego nawożenia

Drzewka owocowe, podobnie jak rośliny ozdobne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je podlewać, przycinać, chronić przed chorobami oraz nawozić. Skuteczne nawożenie, zagwarantuje nam duży i smaczny plon, z którego będziemy mogli przyrządzić zimowe przetwory. A co smakuje lepiej niż marmolada z wiśni przygotowana przez nas samych?

Głowna zasada uprawy drzewek owocowych jest następująca:

- W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy ich. Dbamy jedynie o to, aby nie ucierpiały z powodu braku wody, głównie w sezonie letnim i wiosennym. Usuwamy również chwasty, które stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych z podłoża i wody gruntowej.

- W drugim roku po posadzeniu nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 2-5 kg na 1m2 (obornik) lub 1-2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tę wykonujemy zawsze na wiosnę. Jeżeli nie możemy nabyć obornika lub kompostu, wówczas sporządzamy specjalną mieszankę nawozów mineralnych.

Będzie potrzebne:

- 0,2 kg nawozów azotowych
- 0,1 kg nawozów potasowych

- jesienią podsypujemy drzewko 0,2 kg nawozu fosforanowego
- w punktach ogrodniczych możemy również nabyć specjalnie już spreparowaną mieszankę nawozową (np. Fructus)

Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, nawozimy wiosną według następujących zasad:

- nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompost, rozsypujemy co 3-4 lata w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3-4 kg (na jedno drzewko).
- nawozy mineralne stosujemy co roku. Na jedno drzewko stosujemy wówczas: 3-4 kg nawozów azotowych, 2-3 kg soli potasowej (wiosną) oraz 2 kg superfosfatu (jesienią).

Pamiętajmy, że takie gatunki jak wiśnie i śliwy nawozimy w proporcjach o połowę mniejszych niż te powyżej podane!

Kolejną czynnością związaną z nawożeniem drzewek owocowych jest ich wapnowanie. Wykonujemy ten zabieg co 3-4 lata (nigdy jednocześnie z użyźnianiem nawozami organicznymi czy mineralnymi). Do tego celu używamy tzw. wapna nawozowego. Stosujemy 2-5 kg wapna pod jedno drzewko. Ilość materiału, jaki zostanie użyty, uzależniona jest od zakwaszenia gleby. W przypadku trudności ze zdobyciem wapna, możemy go zastąpić mieloną kredą (do nabycia w składach budowlanych oraz punktach ogrodniczych). Wapnujemy zawsze w okresie późnej jesieni.

Jednym z bardziej pożądanych zabiegów jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami. Ściółkujemy za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnionej kory (może to być również tzw. kora dekoracyjna, którą zakupujemy w centrach ogrodniczych lub szkółkach zieleni). Zabieg ten zabezpiecza ziemię pod drzewkiem przed zbytnim wyparowywaniem wody, jak również znacząco hamuje rozwój chwastów.


Jak pielęgnować trawnik?
Projektowanie ogrodu: jak urządzić ogród dla niewidomych?
Jak założyć łąkę kwietną?
Jak samodzielnie zaprojektować ogród?
Maj w ogrodzie - jakie prace wykonywać w maju?
Jak ożywić ogród zimą?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.