Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Hodowla pieczarek w domu, Jak uprawiać pieczarki?

Jak hodować pieczarki w domu?

Jeżeli w swej karierze ogrodniczej chcemy spróbować czegoś nowego, a jednocześnie mieć 100% pewności powodzenia, powinniśmy zainteresować się amatorską uprawą pieczarek. Możemy się nią zajmować w okresie zimowym, musimy jedynie dysponować pomieszczeniem, w którym temperatura oscyluje w granicach 11-20 st. C. Nie jest istotna dostępność słońca, zatem swoją pieczarkarnię możemy założyć nawet w piwnicy.

Uprawę prowadzimy na podłożu z obornika końskiego lub na tzw. podłożu zastępczym, złożonym ze słomy i kurzaka. Możemy również uprawiać pieczarki w ogrodzie, wówczas plantację zakładamy pod drzewami lub żywopłotem, w miejscu zacienionym i najlepiej na wystawie północnej. Jednak ze względu na potrzeby termiczne, możemy się tym zając jedynie w okresie letnim (od połowy kwietnia do końca lipca).

W warunkach domowych hodujemy pieczarki w foliowych workach lub skrzyniach. Mogą to być skrzynie drewniane, jak również plastikowe. Początki są bardzo łatwe. W sprzedaży są do nabycia gotowe podłoża do pieczarek już z zaszczepioną wcześniej grzybnią. Możemy również zamówić w sklepie internetowym odpowiedni zestaw do amatorskiej uprawy pieczarek, składający się z substratu przerośniętego grzybnią oraz z woreczkiem zawierającym podłoże przeznaczone do pokrycia. Zestaw taki zawiera również instrukcję uprawy oraz przepisy kulinarne na potrawy z pieczarek.

Hodowla pieczarek

Źródło: sxc.hu


Jeżeli jednak wolimy przygotować wszystko samodzielnie, wówczas należy postępować wedle poniższych wskazówek.

1. Jedną cześć wagową ziemi ogrodniczej mieszamy z taką samą ilością torfu oraz węglanu wapnia. Zamiast węglanu wapnia możemy się posłużyć marglem. Następnie, tuż przed przeniesieniem na uprawę, tak przygotowaną warstwę nawilżamy.

2. Po 10 dniach zaczyna się pojawiać biały nalot grzybni. Po okresie 3-4 tygodni będziemy mogli cieszyć się już pierwszymi zbiorami. Kiedy osłona pod kapeluszem zaczyna się łuszczyć, wówczas jest to oznaka, że pieczarki nadają się do zbioru.

Cała uprawa może trwać nawet przez 4 miesiące, zatem pieczarki będziemy zbierać wielokrotnie.

Nie zapomnijmy jednak, aby przy każdym kolejnym rzucie pozbywać się chorych i martwych owocników, jak również stale utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza.

Uwaga:

Po zebraniu grzybów dokładnie je myjemy i pozbawiamy trzonków. Pamiętajmy, że surowe pieczarki można przechowywać w lodówce przez 4 dni. Możemy je również zamrażać, marynować i konserwować.

Jak ozdobić ogród jesienią?
Jak zaprojektować oryginalny drewniany taras?
Jak ożywić ogród zimą?
Przydatny i estetyczny - wybieramy grill do ogrodu!
Jak dobrze zaprojektować ścieżki w naszym ogrodzie?
Jak zaprojektować rabatę przed domem?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.