Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Brzoza – sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować brzozę?

Drzewa w naszym ogrodzie - brzoza

Jeżeli brak nam pomysłu na zagospodarowanie naszego terenu, wspaniałym rozwiązaniem jest posadzenie brzozy. Do wyboru są gatunki większe i mniejsze, mniej lub bardziej ozdobne. Są to drzewa o minimalnych wymaganiach, zatem jeżeli zapewnimy im odpowiednią ilość słońca, wówczas nie będą nam one sprawiały żadnych problemów, za to ich biała kora i zielone listki będą nas cieszyć prawie przez cały rok.

Brzoza jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew w naszym polskim krajobrazie. Wyróżnia je przede wszystkim charakterystyczna biała kora, która idealnie komponuje się z roślinami ozdobnymi w naszym ogrodzie. Kolejnym walorem dekoracyjnym drzewa są jego zwisające gałęzie, pokryte niezliczoną ilością małych, zielonych listków. Są to drzewa wieloletnie, czasem nawet długowieczne. Kwitną wczesną wiosną, pojawiają się wówczas tzw. kotki, które stanowią puszyste kwiatostany. Późnym latem pojawiają się owoce –  niewielkie orzeszki.

Kora brzozy

Źródło: photoxpress.com

Warunki

Uprawa brzóz w ogrodzie nie należy do łatwych. Drzewka najlepiej kupić jest w szkółkach, nie polecam uzyskiwania ich z nasion. Najlepiej wybrać stanowiska jasne, ale nie słoneczne. W zależności od gatunku jakim dysponujemy, należy wybrać stanowisko, które nie będzie ograniczać ich wzrostu, jak również wzrostu roślin znajdujących się w ich sąsiedztwie. Większość gatunków nie odznacza się zbyt wygórowanymi wymaganiami względem podłoża. Gleba nie musi być bardzo żyzna, wilgotność może być średnia. Brzozy są drzewami, które wyrosną nawet na piaszczystej ziemi.

Młode brzozy

Źródło: photoxpress.com

Pielęgnacja

Należy podlewać okazy młode oraz te starsze, zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu rozrostowi korzenia, a tym samym podbieraniu wody innym roślinom znajdującym się w naszym ogrodzie. Brzóz nie musimy również przycinać, jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, dokonujmy tego zabiegu późną jesienią lub z końcem zimy, ponieważ zapobiegniemy w ten sposób niepotrzebnemu wypływaniu nadmiernej ilości soków.

Brzozy doskonale wyglądają, gdy rosną w pojedynkę, otoczone gęstą darnią. Jeżeli nie dysponujemy żyzną glebą, wówczas są to idealne okazy do naszych przydomowych zieleńców.

 

Liście brzozyŹródło: photoxpress.com

Właściwości

Powszechnie znane są również właściwości lecznicze brzozy. Jej sok jest źródłem znacznej ilości cukrów oraz minerałów. Liście mają właściwości moczopędne i przeciwreumatyczne. Doskonale wpływają na układ krwionośny i na przemianę materii.

Uwaga:

Gatunki polecane do nasadzeń ogrodowych:

Brzoza niska,
Brzoza brodawkowa,
Brzoza omszona,
Brzoza karłowa,
Brzoza żółta.

W jaki sposób powinniśmy przycinać rośliny? Rodzaje cięć
Jak stworzyć skalniak i o niego dbać?
Drzewa w naszym ogrodzie - jodła koreańska
Jak pielęgnować trawnik latem?
Jak zaprojektować oczko wodne?
Drzewa w naszym ogrodzie - sosna
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.