Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Ogród » Czosnek – sadzenie, uprawa, Jak uprawiać czosnek

Co należy wiedzieć o uprawie czosnku?

Czosnek kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską, dlatego też panuje przekonanie, że jest to roślina, która nie może rosnąc na terenach o chłodniejszym klimacie. W rzeczywistości czosnek ma bardzo minimalne wymagania i może rosnąc nawet w rejonach północnych.

Zasady uprawy

Do uprawy czosnku należy wybrać stanowisko słoneczne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje on tzw. okresu chłodu. Najlepiej zatem w listopadzie podzielić cebulkę czosnku na ząbki i posadzić w rowkach w odległości co 15 centymetrów, na głębokość około 8 cm. Następnie przykrywamy cebulki cienką warstwą ziemi. Poza zabiegiem podlewania w okresach suszy nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli w naszym ogrodzie dysponujemy glebą bardzo ciężką, wówczas sadzimy ząbki w marcu.

Uprawa czosnku
Źródło: sxc.hu

Kwiaty czosnku należy zrywać tuż po ich rozwinięciu, dzięki temu nie zmniejszy się dopływ składników odżywczych do części podziemnych. Czosnek zbiera się, kiedy liście zaczynają żółknąć i usychać. Należy wykopać całe cebule i pozostawić je na słońcu, tak długo, aż lekko obeschną. Główki czosnku, podobnie jak cebuli, dobrze jest zapleść sznurkiem w warkocz i powiesić w suchym oraz chłodnym miejscu.

Istnieje również inny sposób sadzenia. Główkę czosnku  należy pozostawić w glebie, aby przezimowała. Wiosną, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze młode pędy należy wykopać główkę, podzielić ją na ząbki i posadzić na grządce. Ząbki, które zdążyły się już odpowiednio ukorzenić, teraz dużo szybciej urosną i przyniosą dużo bardziej urodzajny plon!

Główki czosnkuŹródło: sxc.hu

Czosnek pożyteczny dla ludzi i ogrodu

Praktyka ogrodnicza udowodniła, że czosnek posadzony między innymi roślinami, również ozdobnymi, skutecznie odstrasza szkodniki, jak również chroni swoich sąsiadów przed różnymi chorobami. Szczególnie korzystnie wpływa na róże. Nadaje im słodszy zapach oraz zwiększa odporność na choroby.

Czosnek pomaga również ludziom. Zawiera w swoim składzie różne substancje biochemiczne, które działają oczyszczają krew, ułatwiają trawienie, wzmacniają również siły obronne organizmu. Wszystkie preparaty sporządzane na bazie czosnku są skuteczną bronią w walce z przeziębieniem, durem brzusznym oraz czerwonką.


Jak wyrównać trawnik?
Jak uzyskuje się miód pszczeli?
Jak założyć trawnik? Zobacz film!
Jak przycinać drzewka owocowe?
Lipiec w ogrodzie - jakie prace wykonywać w lipcu?
Jak wybrać rośliny na żywopłot?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.