Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Budowa Domu » Wyznaczanie fundamentów, linie wykopu krok po kroku

Wyznaczanie fundamentów - linie wykopu krok po kroku

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2011-03-30 13:19:53

wyświetleń: 13401

Słowa kluczowe

zobacz również

Budowa domu rozpoczyna się od dokonania pomiarów przez geodetę, który na podstawie projektu określa usytuowanie domu na konkretnej działce. Pomiary naniesione przez geodetę to najważniejsze wytyczne, gdyż określają one obrys zewnętrzny budynku i muszą być przez inwestora przestrzegane. Geodeta po wykonaniu swojej pracy – znika, my zaś musimy wyznaczyć linię wykopu pod fundamenty budynku. Jak to zrobić?

 

Krok pierwszy – wymiary naniesione przez geodetę

Zadaniem geodety jest wykonanie tzw. ław drutowych. Ława drutowa to dwa stemple wbite w ziemię, połączone poziomą deską. W deskę tę  geodeta nabija gwoździe w określonych miejscach. Ławy drutowe są stawiane zwłaszcza na każdym narożu budynku, tak, że na jedno naroże przypadają dwie takie ławy. Oprócz tego wzdłuż przyszłych ścian umiejscawiane są kolejne ławy, lecz te narożne są zawsze najważniejsze.

Krok drugi – wyznaczenie figury geometrycznej budynku

Na tym etapie prac potrzebujemy jedynie dużych ilości sznurka. Za jego pomocą zaznaczymy obrys zewnętrzny budynku, który ustalił geodeta. Musimy w tym celu połączyć gwoździe jednej ławy narożnej z gwoździami wbitymi w ławę narożną naprzeciwległą, tak, by każdy gwóźdź miał swojego odpowiednika po przeciwnej stronie. W ten sposób po rozciągnięciu wszystkich sznurków powstanie figura geometryczna stanowiąca linię fundamentów – wyznaczyliśmy właśnie naroża budynku.

Pozostałe miejsca przecięć sznurków tworzą nam obrys budynku.

Krok trzeci – przeniesienie punktów ze sznurków na grunt

Dodatkowo ławy są ustawiane na określoną wysokość, np. jest to tzw. zero budowlane.  Ławy ustawione są odpowiednio do poziomu gruntu i od poziomu ław możemy sobie obliczyć dno wykopu uwzględniając warstwy podsypki, wysokość ław przewidzianą w projekcie, wysokość podpiwniczenia. Wszystko rzecz jasna zależy od wytycznych wybranego przez nas projektu.

Gdy mamy już obrys wykopu wyznaczony przez sznurki, najwygodniej przenieść pionem punkty w miejscach przecięć sznurków na grunt i w tym miejscu wbić paliki. Można użyć w tym celu poziomicę lub specjalny sznurek z pionem. Paliki mają za zadanie wyznaczyć nam zewnętrzny obrys ścian domu i tym samym linię fundamentów.

Krok czwarty – przygotowanie linii wykopu

Mając ustawione paliki, wyznaczające zewnętrzny obrys domu, musimy przygotować miejsce na wykop. Aby się wygodniej kopało i jednocześnie było miejsce do ewentualnego wykonania drenażu, należy do obrysu fundamentów dodać pas o szerokości około 1 m wokół linii (obwodu budynku) – jeżeli robimy wykop pod całym budynkiem. Następnie możemy cały ten pas o szerokości 1 m obsypać wapnem, aby operator koparki nie miał wątpliwości, gdzie ma kopać i jak daleko ma sięgać wykop.

Krok piaty – wyskarpowanie głębokiego wykopu

Jeżeli jest to możliwe na działce należy wykonać poszerzenia górnej części wykopu (tzw. zeskarpowanie). Nie należy z tego rezygnować, ponieważ zwłaszcza w przypadku głębokich wykopów poprawia to bezpieczeństwo. Skarpy wykopu, jeżeli jest on głęboki, powinny mieć nachylenie 45 stopni. Takie nachylenie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa i dla własnej wygody, ponieważ taka skarpa się nie „obsypuje”.

Krok szósty – wykonanie wykopu dla domu nie podpiwniczonego

Jeżeli wykop ma być wykonany tylko pod ławami fundamentowymi, gdzie nie będziemy stosowali szalunku, to wykonujemy wykop dokładnie pod szerokość ławy. Będzie to pas o szerokości odpowiadającego grubości fundamentów przewidzianej w projekcie plus dodane dodatkowo15 cm.  Dotyczy to np. domów niepodpiwniczonych. Szerokość wykopu może mieć nawet 50 cm, czyli taką, jak szerokość łyżki koparki. Linia wykopu może wystawać (a nawet powinna) dodatkowo 15 cm poza obrys linii fundamentowej.

Podczas pracy koparki musimy zdjąć wszelkie sznurki, które są tylko elementem pomocniczym i mogą skutecznie utrudnić pracę operatorowi.

 


Wykonanie instalacji odkurzacza centralnego
Piorunochron - montaż krok po kroku
Taras na gruncie z kostki brukowej - wykonanie krok po kroku
Koszt budowy fundamentów - cena wykonania stanu zero
Fundamenty przy istniejącym budynku - jak wybudować?
Fundament pod garaż blaszany - krok po kroku
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.