Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Budowa Domu » Rodzaje bram garażowych, segmentowe, uchylne, przesuwne

Rodzaje bram garażowych - segmentowe, uchylne, przesuwne

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-27 11:31:21

wyświetleń: 2677

Słowa kluczowe

zobacz również

Brama garażowa powinna być nie tylko ładna, lecz nade wszystko funkcjonalna. Każdy garaż powinien być wyposażony w bramę garażową, ponieważ w innym przypadku nie pełniłby swojej funkcji. Na jaką bramę garażową się zdecydować? Co uwzględnić przy podjęciu decyzji o zakupie? Jakie typy bramy garażowej są dostępne na rynku?

1.Brama garażowa typu „wrota”

Najstarszym typem bramy garażowej była brama garażowa złożona z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz, najczęściej wykonanych z drewna. Ten typ bramy nazywany jest brama typu „wrota”. Obecnie bardzo rzadko korzysta się z tego typu rozwiązania, ze względu na trudności w zakupie takiej bramy, konieczność posiadania dużego podjazdu, nie jest ona przy tym zbyt wygodna w użytkowaniu. Teraz to rozwianie sprawdzałoby się w domach drewnianych, ewentualnie garażach drewnianych i tymczasowych.

2.Brama garażowa przesuwna

Praktycznie niespotykana w budownictwie jednorodzinnym, bardziej stosuje się ten typ bramy w bramach typu przemysłowego. Taką bramę cechują bardzo wysokie otwory drzwiowe sięgające 4-5 m. Taka brama składa się z dwóch prowadnic, które mogą przenosić duże obciążenia (bramy o wysokości nawet 5 m, szerokości 4m -  taka brama może ważyć nawet kilka ton). Taka brama otwiera się pomimo swej wagi bardzo lekko na boki.

3.Brama garażowa uchylna

Bardzo popularne ostatnimi czasy są bramy uchylne. Są one stosunkowo tanie. W przypadku zakupu takiej bramy najlepiej wybrać wersję ocieplaną, ponieważ zwykła składa się tylko z blachy i konstrukcji stalowej. Nie stanowi zatem, w tak skromnej wersji, żadnej ochrony dla samochodu w postaci izolacji termicznej. Podstawową wadą takiej bramy jest to, że brama ta potrzebuje nieco miejsca przed garażem (około 1/3 wysokości bramy), aby można ją było otworzyć. Bramą taka może sterować pilot lub można ją otwierać własnoręcznie. Ręcznie otwiera się ją bardzo lekko i wygodnie.

Bardzo prosta konstrukcja sprawia, że brama przesuwna jest mało awaryjna i w dodatku przystępna cenowo. Kolory bramy można dobrać pod kolor elewacji domu lub garażu. Trochę większy podjazd jest konieczny, nie ma to jednak znaczenia, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym. W miastach lepszym rozwiązaniem będzie brama segmentowa.

4.Brama garażowa segmentowa

Brama segmentowa jest bardzo popularna. W większości przypadków sprzedawana jest od razu z napędem, dostępna także w wersji bez napędu. Wygodna w użytkowaniu. Przy braku prądu bramę segmentową można bezproblemowo otwierać własnoręcznie.

Pilot steruje mechanizmem otwierającym. Brama ta ma jeszcze jedną zaletę - może się otwierać do góry lub w bok, zależy to od naszych potrzeb. Na zamówienie brama będzie otwierała się w stronę, która nam odpowiada. Kolejnym plusem jest możliwość montowania tej bramy w bramach o nadprożach łukowych. Nie wymaga ona przy tym podjazdu - samochodem można podjechać pod samą bramę w momencie jej otwierania, co sprawdza się w miastach.

5.Brama garażowa żaluzjowa.

Brama żaluzjowa w zasadzie różni się tylko od segmentowej tym, iż segmenty bramy żaluzjowej są mniejsze i że ta brama nie wsuwa się pod sufit (ścianę), tylko zwija się w rolkę za nadprożem. Są one niemal zawsze dostępne od razu z napędem.

Nie warto wybierać najtańszej wersji napędu i sterowania bramą, gdyż ten mechanizm w kiepskiej jakości może utrudnić nam życie. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania samej bramy i dopasować je do naszych potrzeb. Warstwy bramy garażowej, grubość ocieplenia - to informacje o które należy wypytywać producenta.

Na rynku są dostępne różne faktury powierzchni bram garażowych (zwłaszcza segmentowych i przesuwnych), które mogą uzupełniać i podkreślać wykończenia elewacji domu. Można skusić się na ozdobne wzory, drewnie obicia powierzchni zewnętrznej bramy -można dobrać kolor bramy garażowej pod kolor stolarki okiennej


Dachówka ceramiczna czy cementowa - porównanie
Jaki alarm w domu? - rodzaje systemów alarmowych
Ściany zewnętrzne nośne - rodzaje materiałów
Dom z dachem dwuspadowym - wady i zalety, koszt wykonania
Dom pasywny energooszczędny - zalety i wady
Dom kanadyjski - szkieletowy - podstawowe informacje
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.