Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Aranżacje kuchni w bloku, Urządzanie kuchni w bloku

Mieszkasz w bloku i masz małą kuchnię? Przeczytaj jak ją urządzić!

Informacje o poradzie

Urządzenie kuchni w bloku wiąże się przede wszystkim z problemem braku odpowiedniej przestrzeni zarówno do pomieszczenia mebli i niezbędnych sprzętów, jak też wygodnego z nich korzystania. Stoimy przed niewielkim polem do manewru dotyczącym możliwości zabudowy, co jednak nie oznacza, że kuchnia w bloku musi być niewygodna i mało funkcjonalna.

Planując zabudowę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz cechy pomieszczenia takie jak rozmieszczenie instalacji elektrycznej czy przyłączy gazu. Naszym głównym celem powinno być zapewnienie funkcji użytkowej – przy małych kuchniach ich wystrój i dekoracja schodzi na dalszy plan. Oczywiście, komfortowo rozplanowaną przestrzeń dobrze jest uzupełnić o ciekawy design, jednak nie powinno to zdominować naszych decyzji o takim a nie innym urządzeniu kuchni w bloku.

Niewielkie pomieszczenie lepiej jest zabudować niższymi meblami ze stosunkowo dużą powierzchnią roboczą. Lepiej unikać zabudowy górnych części ścian aż do sufitu – w przypadku konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca, lepiej postawmy na małe, otwarte półki nad blatem. Maksymalna zabudowa stworzy przytłaczający efekt. Jeżeli jednak brakuje nam miejsca na akcesoria i sprzęty, najlepiej sprawdzą się przeszklone półki powieszone na wysokości oczu, gdyż powiększą one  optycznie przestrzeń.

Po wstawieniu zlewozmywaka, kuchenki lub płyty grzewczej, a czasem także pralki (z uwagi na typowy dla bloków brak wystarczającej przestrzeni w łazience), zostanie nam już stosunkowo niewiele miejsca do typowo kuchennej pracy. Dlatego, nie warto zastawiać i tak niewielkiego blatu niepotrzebnymi sprzętami. Można pomyśleć też o głębszym niż standardowy blacie, który dodatkowo pozwala wygospodarować większą przestrzeń dla dolnych półek.

Urządzając małą kuchnię, dobrze jest korzystać z dostępnych na rynku udogodnień. Przykładowo, w okolicy zlewozmywaka można umocować praktyczne, lecz nieprzytłaczające małego pomieszczenia relingi, na wewnętrznej stronie szafek – uchwyty na przyprawy, zaś w półkach narożnych – wygodne obrotnice.

Małe kuchnie w bloku najlepiej prezentują się, gdy są utrzymane w jasnych odcieniach. Lepiej unikajmy malowania ścian w ciemnych kolorach. Oczywiście, nie oznacza to, że zdecydowane odcienie należy zupełnie wykluczyć przy planowaniu aranżacji. Kolorowe kubki, doniczki z ziołami czy inne drobiazgi wiszące na relingu lub ustawione na otwartych półkach sprawią, że kuchnia w bloku nabierze charakteru.


Spiżarnia w domu - jak ją zaaranżować?
Jak zaprojektować garderobę w domu?
Urządzamy kuchnię: drewniana podłoga
Jak urządzić biuro?
Jak urządzić salon w stylu kolonialnym?
Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.