Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Listwy wykończeniowe przypodłogowe, Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Wykańczasz podłogę i zastanawiasz się, jaki cokół będzie najbardziej pasował do materiału, który wybrałeś. Poniżej dowiesz się, jakie listwy przypodłogowe najlepiej komponują się z płytkami ceramicznymi, gresem czy drewnem.

Listwy przypodłogowe są ważnym elementem wystroju wnętrza. Z pozoru mało zauważalny element może nadać wnętrzu styl i charakter. Najprostszym pomysłem wydaje się być zastosowanie na cokół przypodłogowy tego samego materiału, który użyliśmy na podłodze, czyli:

 

 

- jeśli mamy podłogę z płytek ceramicznych lub gresu, wtedy na cokół dajemy również płytki (niektóre serie mają przewidziane specjalnie cięte efektowne cokoły),

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska

- jeśli mamy w salonie podłogę z desek, jako listwę przypodłogową montujemy również deskę. W tym przypadku wszystko zależy od oczekiwanego przez nas efektu.

- jeśli mamy jasną drewnianą podłogę, możemy jako cokół dać, albo taką samą deskę (ten sam rodzaj drewna i kolor), albo drewno z kolorze kontrastującym, czyli jasna podłoga – ciemny cokół lub ciemna podłoga - jasny cokół. Uzyskamy dzięki temu efektowne podkreślenie odcięcia ściany od podłogi. Możemy także regulować wysokość takiej listwy przypodłogowej; standardowa wysokość to ok. 6-8 cm, teraz modne są natomiast wyższe cokoły o wysokości ok. 10-15cm.

Listwy wykończenioweFot.: Anna Jabłońska


Cokoły mogą być również wykonane z płyt mdf w różnych kolorach – sklepy oferują szeroką gamę kolorystyczną. Listwy mogą być wykonane tak naprawdę z wielu materiałów – wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze.

Aby uniknąć „mozaiki” i oczopląsu w całym mieszkaniu, należy zdecydować się najlepiej na jeden rodzaj cokołu we wspólnej przestrzeni otwartej – jeśli mamy otwartą przestrzeń np. na kuchnię, hol i salon. Jeśli natomiast mamy pokój zamknięty – oczywiście  możemy zdecydować się na inny rodzaj cokołu niż w pozostałej części mieszkania.

Drugą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest ta, że albo szukamy ciekawego kontrastu, albo dopasowujemy kolor cokołu do jakiegoś wspólnego elementu w mieszkaniu – może to być przeważający kolor ścian, podłogi lub np. kolor drzwi czy mebli.

Uwaga:

Należy pamiętać o zastosowaniu cokołu w łazience – to pomieszczenie mokre, narażone na rozlanie się wody, wilgoć. Dlatego nawet na ścianach, gdzie nie ma pytek, cokół należy zastosować.

Na czym polega styl eklektyczny?
Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Dywany do pokoju dziecięcego - wybierz z nami!
Jak urządzić przedpokój w bloku?
Jakie drzwi do łazienki wybrać?
Jak zaaranżować jasne mieszkanie?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.