Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Adaptacja piwnicy na mieszkanie , Aranżacja wnętrz suterena

Jak zaaranżować piwnicę na pokoje mieszkalne?

Informacje o poradzie

Aranżacja piwnicy na mieszkanie jest sprawą dosyć kłopotliwą - głównie ze względu na niewielką ilość światła naturalnego i wysokość pomieszczeń - niski strop może trochę przytłaczać. Aby czuć się komfortowo w takim pomieszczeniu musimy postarać się oczywiście to zmienić - powiększając okna. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, starajmy się piwnicę jak najlepiej oświetlić światłem sztucznym.

Ciemna piwnica niekoniecznie nadaje się na zaaranżowanie w niej pokoju przeznaczonego na stały pobyt ludzi. Nadaje się bardziej na pracownię malarską, studio fotograficzne, salę
z kinem domowym, siłownię, salę gier, mini bar do spotkań towarzyskich, pomieszczenia, które mogą funkcjonować bez światła słonecznego.

Podczas upalnego lata, najchętniej wszyscy przeprowadzilibyśmy się do chłodnej piwnicy.

Możemy zatem spróbować urządzić w niej tzw. pokój sezonowy - będziemy z niego korzystać od czasu do czasu. Trzeba tylko postarać się urządzić piwnicę tak, by było w niej jak najjaśniej.

W piwnicy gromadzi się zwykle dużo wilgoci, zatem wszelkie prace najlepiej zacząć od wykończenia podłogi i ścian. Nie warto ocieplać piwnicy od wewnątrz - wilgoć i tak się będzie zbierać, a ściana będzie miała trudności z oddychaniem. Chcąc ocieplić trochę wnętrze piwnicy i poprawić jej izolacyjność, warto zastosować na ścianach panele drewniane, boazerię lub korek. Podłoga powinna być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć.

adaptacja piwnicy na mieszkaniephotoxpress.com

Piwnicę da się doprowadzić do stanu używalności i przerobić na całkiem przytulny kącik, potrzeba do tego tylko trochę wysiłku.

Jeśli zależy nam na tym by zaadaptować piwnicę na wnętrze użytkowe, zadbajmy o elektrykę - przyda się kilka dodatkowych gniazdek i punktów oświetleniowych. Jako część oświetlenia w piwnicy warto użyć świetlówek.

Uwaga:

Do piwnicy powinniśmy również dociągnąć wodę i zapewnić ogrzewanie - piwnica w części znajduje się pod ziemią, więc zimą może być w niej naprawdę chłodno.

Wydaje mi się, że raczej nikomu nie przyjdzie do głowy by do wyposażenia wnętrza piwnicy użyć ciemnych barw… Unikajmy ciężkich przytłaczających kolorów i mebli. Piwnicę powinniśmy starać się urządzić bardziej lekko, pomieszczenie powinno wydawać się przytulne, abyśmy chcieli w nim chętnie przebywać. Chyba, że myślimy o urządzeniu baru lub pomieszczenia w stylu klubowym - wtedy jak najbardziej możemy zaszaleć z barwami, okna i jasne światło nie są nam przecież w tym przypadku do niczego potrzebne.
Wręcz - im ciemniej, tym lepiej.

Zobacz poradę filmową - Jak zaaranżować piwnicę - Leroy Merlin:


Jak zaaranżować kominek w salonie?
Co warto wiedzieć adaptując strych na mieszkanie?
Jak zaaranżować klinkier w pokoju?
Spiżarnia w domu - jak ją zaaranżować?
Jak najlepiej urządzić sypialnię z łazienką?
Aranżacja mieszkania - jak wybrać meble?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.