Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Pralka w kuchni, Jak ustawić i zabudować pralkę w kuchni

Jak ustawić i zabudować pralkę w kuchni?

Nie każdy ma możliwość, aby w mieszkaniu czy nawet domu wydzielić osobne pomieszczenie pełniące funkcję wygodnej pralni. Co więcej, mieszkania w blokach, zwłaszcza tych starszego typu, są często na tyle nieustawne, że pralki nie zmieścimy nawet w łazience. W takiej sytuacji pozostaje tylko jedno rozsądne miejsce do ustawienia tego sprzętu, a jest to kuchnia.

Największą niedogodnością związaną z umiejscowieniem pralki w kuchni jest fakt, że urządzenie to niezbyt ciekawie komponuje się z resztą wyposażenia. Co więcej, pralka wiąże się z dosyć dużym hałasem, więc przygotowywanie posiłków czy ich spożywanie podczas jej pracy nie będzie zbyt przyjemne. Jest jednak rozwiązanie, które pomoże skuteczne wyeliminować pierwszą z opisanych niedogodności oraz zminimalizować tę drugą. Mowa tu mianowicie o zabudowie tego urządzenia.

Wybierając pralkę do kuchni, miejmy na uwadze to, że najlepiej wtopi się ona w pomieszczenie i będzie z nim współgrać, gdy ją zabudujemy. Dlatego wybierzmy tradycyjny, ładowany od frontu model. Standardowe wymiary pralki, która ma stanowić jednolity ciąg z kuchenną zabudową to około 85 cm wysokości, 60 cm szerokości i 55 cm głębokości.

Kupując pralkę do zabudowy upewnijmy się, czy posiada ona praktyczne wycięcie na dole jej frontowej części, które to umożliwia zamontowanie maskownicy. Ważny jest też sposób doprowadzenia wody i jej odpływu. Lepiej jest wszystko dokładnie sprawdzić i wymierzyć, niż później robić korekty w zabudowie.

Jeżeli decydujemy się na ustawienie pralki w kuchni, pamiętajmy o zachowaniu odstępu od ściany, podłogi i innych urządzeń z uwagi na drgania podczas wirowania. Po bokach przestrzeń ta nie powinna być mniejsza niż 2 cm. Pralka musi znajdować się w pobliżu gniazdka elektrycznego, gdyż przy jej użytkowaniu nie zaleca się stosowania przedłużaczy. Aby nie przeciążyć gniazdka, nie podłączajmy do niego (w miarę możliwości) innych urządzeń. 

Niektórym osobom pomysł ustawienia pralki w kuchni wydaje się niehigienicznym rozwiązaniem. Po pierwsze, należy wspomnieć, że warto z niego skorzystać tylko w przypadku braku innej ewentualności, zaś samo urządzenie i jego praca, poza oczywiście hałasem, nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na kuchenną higienę. Wystarczy, że kosz na brudne ubrania będziemy trzymali w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym.


Jak zaaranżować kuchnię na poddaszu?
Wybierz z nami idealne meble do łazienki! Przeczytaj!
Urządzamy kuchnię: wybór płytek
Twoje dziecko idzie do szkoły? Jak urządzić pokój dla ucznia?
Nie chcesz płytek w kuchni? Proponujemy ciekawe rozwiążania
Jak zaprojektować garderobę w domu?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.