Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Wąska łazienka, Jak urządzić wąską łazienkę

Jak poszerzyć wąską łazienkę

Wąska i mała łazienka stanowić może dosyć duży problem aranżacyjny. Tego typu pomieszczenie jest charakterystyczne dla starszego typu mieszkań w blokach. Czasem wąskie łazienki spotkać też można nawet w dużych domach jednorodzinnych. Stanowią one pomieszczenie dodatkowe do głównego pokoju kąpielowego, jednak wymagają nie mniejszej uwagi przy ich urządzaniu. Długie i wąski łazienki są cechą charakterystyczną mieszkań w starych kamienicach. Główny problem związany z takimi pomieszczeniami to bez wątpienia niewystarczająca ilość miejsca i efekt „korytarza”. Stosując się jednak do rad dotyczących aranżacji wąskiego pomieszczenia, możemy wykreować całkiem ustawną i komfortową łazienkę.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wyłożenie ścian łazienki płytkami w jasnym odcieniu. To prosta, lecz jakże skuteczna metoda. Warto czerpać też inspiracje z nowych trendów w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest łazienka bezfugowa. Kafle układane są ciasno, jeden przy drugim, bez zachowania między nimi odstępów. W ten sposób powstanie jednolita powierzchnia, która optycznie powiększy przestrzeń. Brak fug jest też praktycznym rozwiązaniem z uwagi  na łatwiejsze utrzymanie w czystości płytek.

Kolejna sprawdzona metoda pozwalająca już nie tyle optycznie, co faktycznie wygospodarować więcej przestrzeni, to wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny. Jeżeli jednak koniecznie chcemy mieć w łazience tę drugą, najlepiej umieścić ją wzdłuż najwęższej ściany. Ten zabieg sprawi, że pomieszczenie wyda się krótsze, a jednocześnie szersze. Optyczna zmiana proporcji może sprawić, że nasza łazienka zmieni się nie do poznania i stanie się całkowicie nowym, bardziej ustawnym pomieszczeniem.

Niezwykle istotną kwestią dotyczącą aranżacji wąskiej łazienki jest odpowiedni dobór płytek podłogowych. Najlepiej sprawdzą się te o prostokątnym kształcie, koniecznie układane na posadzce w poprzek. To kolejny prosty w realizacji zabieg zapewniający optyczne poszerzenie przestrzeni.  Podobny efekt uzyskamy poprzez umieszczenie dużego lustra na jednej z dłuższych ścian. Odbijający się obraz wnętrza sprawi, ze wyda się ono przestronniejsze. Lustro spełni zadanie modelowania układu przestrzeni, lecz także jest jak najbardziej praktycznym dodatkiem. Jak widać, odpowiednie ustawienie wyposażenia i kilka prostych aranżacyjnych sztuczek może łatwo i skutecznie poszerzyć i dodać przestronności wąskiej łazience.


Wybierz z nami idealne meble do łazienki! Przeczytaj!
Nie zapomnij o wentylacji w łazience
Jak najlepiej urządzić aneks kuchenny?
Przestrzeń w mieszkaniu - Jak urządzić przestronne wnętrze?
Jak urządzić łazienkę w japońskim stylu?
Urządzamy łazienkę: aranżacja ściany
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.