Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Aranżacja Wnętrz » Postarzanie drewna, Jak postarzyć meble

Chcesz postarzyć meble? Sprawdź, to proste!

Chcąc zmienić wystrój i klimat wnętrza, w jakim mieszkamy na taki, który będzie przypominał nam styl retro i nie chcemy przy tym wymieniać mebli – możemy pomyśleć o postarzeniu mebli i elementów drewnianych.

Jeśli chcemy mieć retro podłogę – taką która będzie miała nierówną fakturę i wygląd starego drewna – możemy oczywiście kupić gotowe deski lub panele w takim stylu lub możemy pobawić się sami w postarzanie drewna.

Podłogę z desek możemy postarzyć po ułożeniu surowych desek lub każdą deskę oddzielnie, przed ułożeniem.

Postarzana podłogaŹródło: sxc.hu

Chcąc uzyskać efekt wytłoczenia i nierówności starego drewna – musimy je po prostu ‘zużyć’. Można to zrobić specjalną szczotką, tłuczkiem, maszyną do szczotkowania (jeśli mamy dużą powierzchnię, ciężko będzie zrobić to ręcznie). Sposobów jest wiele. Możemy drewno ciąć, strugać, gładzić, szlifować, przecierać (np. watą stalową). Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.  Aby podłoga wyglądała na bardziej starą – możemy również drewno opalać.

Postarzanie mebliŹródło: sxc.hu

Następnie, uzyskaną fakturę musimy pokryć – bejcą, woskiem, lakierobejcą lub olejem. Efektownie na takiej postarzanej podłodze wygląda spora ilość słojów i sęków.

Jeśli chcemy postarzyć meble – do uzyskania tego efektu najczęściej używa się patyny. Można to również zrobić używając kilku kolorów farb – ciemniejszej, jaśniejszej, przecierając później powierzchnię. Efekt starości można uzyskać stosując również w tym przypadku – lakierobejcę lub olej. Najczęściej efekt postarzonego drewna kojarzy nam się z ciemnym cieniowanym drewnem, pełnym widocznych sęków. Jednak można postarzyć również białe meble lub ecru – jeśli chcemy uzyskać kuchnię w stylu angielskim lub retro.

Do tego zabiegu najczęściej używa się właśnie patyny – od jej ilości zależy efekt. Meble bowiem możemy postarzyć delikatnie (np. jeśli rażą nas jednolite białe fronty szafek) i chcemy je trochę przyciemnić lub postarzyć trochę mocniej – używając większej ilości patyny, przecierając później całość.

Najlepszym sposobem jest wykonanie próby na niewielkiej powierzchni mebla – wtedy efekt nas nie zaskoczy. Czasem może okazać się bowiem tak, że coś co ładnie wygląda u sąsiada, wcale nie musi pasować do naszego wnętrza i naszych mebli.

Postarzana komodaŹródło: photoxpress.com

Dla wzmocnienia efektu postarzonej szafy lub komody – możemy użyć specjalnych stylizowanych okuć i uchwytów.

Jak postarzyć meble? - Film instruktażowy Leroy Merlin:


Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?
Jak urządzić sypialnie w stylu prowansalskim?
W jaki sposób urządzić bardzo wąską kuchnię?
Style we wnętrzach - Klasyczny
Jak wybrać płytki do łazienki? Przeczytaj rady specjalisty!
Dobieramy dodatki do naszej kuchni
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.